Cupa Davis: Romania, la egalitate cu Zimbabwe

Vineri, 05 Aprilie 2019 19:08 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

MariusCopil28aug181Romania si Zimbabwe se afla la egalitate, scor 1-1, la Piatra Neamt, intr-o confruntare din primul tur al Grupei a II-a Euro-Africane a Cupei Davis.

In primul meci al zilei am avut parte de un rezultat neasteptat, Marius Copil (80 ATP) fiind invins in doua seturi, scor 4-6^5-7, de Benjamin Lock, un jucator aflat tocmai pe locul 546 in ierarhia mondiala. Primul set a avut doar un break, acesta fiind realizat de african in game-ul al cincilea. Condus cu 5-3 in actul secund, romanul a revenit si a egalat, dar apoi a mai castigat doar un punct in urmatoarele doua game-uri.

Dragos Dima (327 ATP) a egalat pentru Romania, dupa ce l-a invins, cu un dublu 6-3, pe Takanyi Garanganga (449 ATP). Romanul a inceput perfect meciul, castigand primele trei game-uri, si a pus capat primei mansei dupa ce a valorificat a sasea minge de set. Cei doi jucatori si-au impartit primele patru game-uri ale setului secund, dupa care Dragos a inceput sa-l domine din nou pe african si din urmatoarele cinci game-uri a castigat patru.

Sambata, de la ora 12:00, este programat meciul de dublu, in care Florin Mergea (locul 441) si Horia Tecau (locul 33) ii vor avea adversari pe Benjamin Lock (locul 259 la dublu) si Courtney John Lock (locul 680 la dublu). Apoi sunt programate partidele Copil-Garanganga si Dima-B.Lock.

Meciurile disputei dintre Romania si Zimbabwe pot fi urmarite pe Digi Sport si Telekom Sport.

atptennisro

You are here:   Home Competitii Cupa Davis Cupa Davis: Romania, la egalitate cu Zimbabwe