Cupa Fed | Capitanul Irina Spirlea a anuntat lotul pentru prima actiune din 2011

Joi, 06 Ianuarie 2011 11:02 Valentin Sorescu
Imprimare
(0 voturi, media 0 din 5)

SoranaCirsteaiun10Aflata pentru al saselea an consecutiv in Grupa Euro/Africana I, Romania va incerca, in perioada 2-5 februarie, la Eliat, in Israel, sa ajunga la barajul de promovare in Grupa Mondiala II.

Irina Spirlea, capitanul Romaniei, le-a convocat pentru actiunea de la Eliat pe Alexandra Dulgheru (21 de ani, numarul 29 WTA), Monica Niculescu (23 de ani, numarul 82 WTA), Simona Halep (19 ani, numarul 84 WTA) si Sorana Cirstea (20 de ani, numarul 93 WTA). Fata de anul trecut, Spirlea a renuntat la Irina Begu si Raluca Olaru, convocandu-le in locul acestora pe Niculescu si Cirstea.

Din Grupa Euro/Africana I fac parte 15 echipe, care vor fi impartite in patru grupe, trei de cate patru formatii si una de trei. Se va juca fiecare cu fiecare, iar castigatoarele celor patru grupe se vor duela pentru cele doua locuri care duc la barajul de promovare in Grupa Mondiala II.

Loturile celor 15 formatii

Austria: Sybille Bammer, Yvonne Meusburger, Patricia Mayr-Achleitner, Sandra Klemenschits, Jurgen Waber (capitan)

Belarus: Victoria Azarenka, Olga Govortsova, Darya Kustova, Tatiana Poutchek, Sergei Teterin (capitan)

Bulgaria: Tsvetana Pironkova, Elitsa Kostova, Dia Evtimova, Magdalena Maleeva, Dora Rangelova (capitan)

Croatia: Mirjana Lucic, Ajla Tomljanovic, Jelena Pandzic, Silvia Njiric, Goran Prpic (capitan)

Danemarca: Caroline Wozniacki, Karen Barbat, Mai Grage, Cecilie Melsted, Michael Mortensen (capitan)

Marea Britanie: Elena Baltacha, Anne Keothavong, Heather Watson, Laura Robson, Nigel Sears (capitan)

Grecia: Eleni Daniilidou, Eirini Georgatou, Anna Gerasimou, Despina Papamichail, George Kalovelonis (capitan)

Ungaria: Agnes Szavay, Greta Arn, Timea Babos, Melinda Czink, Laszlo Keller (capitan)

Israel: Shahar Peer, Julia Glushko, Keren Shlomo, Valeria Patiuk, Lior Mor (capitan)

Letonia: Anastasija Sevastova, Liga Dekmeijere, Lina Lileikite, Irina Kuzmina, Juska Daiga (capitan)

Luxemburg: Mandy Minella, Anne Kremer, Claudine Schaul, Tiffany Cornelius, Frank Eicher (capitan)

Olanda: Arantxa Rus, Michaella Krajicek, Kiki Bertens, Richel Hogenkamp, Manon Bollegraf (capitan)

Polonia: Magda Linette, Urszula Radwanska, Klaudia Jans, Alicja Rosolska, Tomasz Wiktorowski (capitan)

Romania: Alexandra Dulgheru, Monica Niculescu, Simona Halep, Sorana Cirstea, Irina Spirlea (capitan)

Elvetia: Patty Schnyder, Timea Bacsinszky, Stefanie Voegele, Myriam Casanova, Christiane Jolissaint (capitan)