Romania, in semifinalele Fed Cup

Luni, 11 Februarie 2019 10:30 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(1 vot, media 5.00 din 5)

SimonaHalep17ian19Romania s-a calificat in semifinalele Cupei Federatiilor, dupa ce a invins Cehia, la Ostrava, cu 3-2.

Ziua a doua a inceput, de la scorul de 1-1, cu duelul dintre Simona Halep si Karolina Pliskova, castigat de constanteanca, dupa doua ore si 37 de minute, cu 6-4^5-7^6-4. In primul set, romanca s-a desprins de cehoaica pe final, dupa un break in game-ul al noualea si apoi dupa un game dramatic pe propriul serviciu, in care a ratat patru mingi de set. Condusa cu 4-1 in actul secund, Simona a revenit si a egalat la 5, dar apoi nu a profitat de cateva sanse si s-a vazut egalata la general. Romanca s-a dus rapid la 5-2 in decisiv, pe care l-a castigat cu 6-4.

In meciul al patrulea, Mihaela Buzarnescu a fost invinsa, scor 4-6^2-6, de Katerina Siniakova. Romanca a inceput perfect meciul, castigand primele trei game-uri, dar apoi nivelul ei a scazut si din urmatoarele 15 game-uri si-a mai adjudecat doar trei.

Irina Begu si Monica Niculescu au adus victoria Romaniei, dupa ce le-au invins, cu 6-7(2)^6-4^6-4, pe Barbora Krejcikova si Katerina Siniakova, cele mai bune jucatoare de dublu din lume. In primul set s-a mers umar la umar, cu cate doua break-uri de fiecare parte, pana la tie-break, pe care romancele le-au incheiat cu sase puncte pierdute la rand. Irina si Monica au inceput mansa secunda cu break si au reusit sa-si pastreze acest avantaj. Ele au inceput cu break si decisivul, dar imediat au pierdut acest avantaj. In jocul urmator au mai reusit un break, dar cateva game-uri mai tarziu au pierdut si avantajul acestuia. Nu s-au lasat si in game-ul al noualea au reusit inca un break, iar apoi au inchis disputa pe propriul serviciu. Begu si Niculescu au avut un final perfect, cu doar un punct cedat in ultimele doua game-uri.

In semifinale, Romania va intalni Franta, cea care a invins Belgia, in primul tur, in deplasare, cu 3-1. Confruntarea dintre Romania si Franta se va desfasura in perioada 20-21 aprilie, iar gazda va fi desemnata in urma unei trageri la sorti. In cealalta semifinala se vor duela Australia si Belarus.

Ultima actualizare în Luni, 11 Februarie 2019 10:46