Murray si Berdych, semifinalisti la Miami

Joi, 02 Aprilie 2015 07:41 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

AndyMurray27ian15Scotianul Andy Murray si cehul Tomas Berdych vor fi adversari in semifinalele Masters-ului de la Miami, SUA.

Andy Murray, dublu castigator la Miami, l-a invins in sferturile de finala, cu 3-6^6-4^6-1, pe austriacul Dominic Thiem. Tanarul austriac a jucat incredibil in primul set, iar in al doilea a revenit de la 1-4 si a egalat. A facut insa cateva cadouri in game-ul al zecelea, pierdut pe propriul serviciu, si din acel moment britanicul a preluat controlul. Decisivul a fost o simpla formalitate pentru el, cu doar trei puncte cedate pe propriul serviciu si cu doua break-uri, dintre care unul la zero.

"M-am asteptat la un meci dificil. Thiem invinsese cativa jucatori foarte buni saptamana aceasta. Daca il lasi sa dicteze punctul, loveste mingea foarte tare de pe fiecare parte. Diferenta in decisiv a facut-o returul. Cand am returnat bine, am fost capabil sa dictez punctele", a declarat Murray.

Tomas Berdych a ajuns pentru a doua oara consecutiv in careul de asi la Miami, dupa ce a trecut, cu 6-3^6-4, de argentinianul Juan Monaco. Primul set a fost foarte disputat, cu multe game-uri lungi, cehul avand nevoie de doua break-uri pentru a se impune. Game-urile mansei secunde au fost foarte scurte, diferenta facand-o break-ul realizat de Berdych in jocul al noualea.

Murray si Berdych s-au mai duelat anul acesta intr-o semifinala, la Australian Open, scotianul impunandu-se cu 3-1 la seturi. 6-5 e scorul disputelor directe in favoarea britanicului. Trei din cele cinci victorii ale cehului au fost insa obtinute pe zgura.

Novak Djokovic - David Ferrer si Kei Nishikori - John Isner, ultimele doua sferturi de finala, sunt programate astazi.