Thiem castiga primul meci al Turneului Campionilor 2020

Duminică, 15 Noiembrie 2020 20:27 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

DominicThiem13sep20Intr-o reeditare a finalei de anul trecut a Turneului Campionilor, austriacul Dominic Thiem si-a luat revansa in fata grecului Stefanos Tsitsipas.

Dominic Thiem, campion in acest an la US Open, l-a invins pe Stefanos Tsitsipas, numarul 6 mondial, dupa doua ore si 17 minute, scor 7-6(5)^4-6^6-3, intr-o disputa din Grupa Londra 2020. Primul set a fost foarte echilibrat, Thiem impunandu-se dupa un tie-break in care a revenit de la 1-4. Primul break al meciului a venit abia in game-ul al treilea al setului al doilea, acesta fiind realizat de Tsitsipas, care a egalat la general dupa ce s-a impus cu 6-4. Thiem a inceput perfect decisivul, castigand primele trei game-uri, si asta a facut diferenta in cele din urma.

Thiem participa pentru a cincea oara la Turneul Campionilor si e doar a doua oara cand incepe turneul cu dreptul. Doar anul trecut a mai debutat cu o victorie, 2019 fiind si singura editie a Turneului Campionilor la care a trecut de faza grupelor.

Dupa ce s-a oprit in semifinale la Roland Garros, invins fiind de Novak Djokovic, Tsitsipas a avut un sezon de sala mai mult decat modest cu doar o victorie din trei meciuri disputate. Anul trecut, la prima prezenta la Turneul Campionilor, grecul a dat lovitura castigand trofeul.

In celalalt meci al primei zile a Turneului Campionilor 2020 se vor duela spaniolul Rafael Nadal si rusul Andrey Rublev. Nadal inca nu are trofeu la Turneul Campionilor, in timp ce Rublev e unul dintre cei doi debutanti ai editiei din acest an.

Turneul Campionilor este transmis de Eurosport 2.

Ultima actualizare în Duminică, 15 Noiembrie 2020 20:47