Program 22.06.2015: Begu-Strycova, Dulgheru-Falconi, 3 romani in calificari la Wimbledon

Luni, 22 Iunie 2015 10:08 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

IrinaBegu5ian15Irina Begu si Alexandra Dulgheru sunt cele doua romance aflate pe tabloul principal la Eastbourne, singurul turneu WTA programat in aceasta saptamana.

Irina Begu, a 30-a jucatoare a lumii, o va avea adversara in primul tur pe cehoaica Barbora Strycova, numarul 28 WTA, disputa fiind programata in jurul orei 14:30. Alexandra Dulgheru, intrata pe tabloul principal dupa ce a trecut de calificari, o va intalni pe americanca Irina Falconi, numarul 73 WTA, duelul fiind programat in jurul orei 16:00.

Astazi incep calificarile turneului de la Wimbledon, trei jucatori romani urmand sa-si incerce norocul. Marius Copil, aflat pe locul 186 in ierarhia mondiala, il va intalni, de la ora 13:00, pe taiwanezul Jason Jung, numarul 209 ATP. Victor Hanescu, al 194-lea jucator al lumii saptamana aceasta, va juca impotriva gruzinului Nikoloz Basilashvili, numarul 153 ATP, disputa fiind programata a patra pe Terenul 7, unde primul meci va incepe la ora 13:00. Adrian Ungur, al 196-lea in clasamentul mondial, il va avea adversar pe germanul Dustin Brown, numarul 102 ATP, disputa fiind programata a treia pe Terenul 13.

Astazi sunt programate si primele meciuri pe tabloul principal al Futures-ului de la Sibiu, dotat cu premii totale in valoare de 10.000 de dolari. Vor fi patru partide de simplu, in trei dintre acestea fiind implicati si jucatori romani. Bogdan Borza il va intalni pe Cristian Voinea, Andrei Cociasu va juca impotriva canadianului Osama Zoghlami, iar Calin Manda il va avea adversar pe argentinianul Juan Ignacio Ameal.

COMENTEAZA PE FORUM

HAI PE FACEBOOK!



Ultima actualizare în Luni, 22 Iunie 2015 10:12
 

Program

  • Astazi

 

     14 DECEMBRIE 2017  

 ITF Dubai
QF   Buzarnescu-Bencic 67 26 /
EGY ITF Cairo
T2   A.Rosca-Karregat
61
62
/
T2   Fetecau-Aziz 26 64 62
T2   Tatarus-Marvayova 06 16 /
TUR Futures Antalya
T2   Antonescu-Korolev 62 60 /
T2   Dima-Massara 63 26 36
TUR ITF Antalya
T2   Dinu-Biskic 63 61 /
TUN Futures Hammamet
T2   Boitan-Oliveira 16 36 /
----
-   ---- / / /

Clasamente

  • Top 10 ATP
  • Top 10 WTA
  • Romania Top 10 ATP
  • Romania Top 10 WTA

Loc Nume Punctaj
1 Rafael Nadal (ESP)
10.645
2 Roger Federer (SUI)
9.605
3 Grigor Dimitrov (BUL)
5.150
4 Alexander Zverev (GER) 4.610
5 Dominic Thiem (AUT) 4.015
6 Marin Cilic (CRO) 3.805
7 David Goffin (BEL) 3.775
8 Jack Sock (USA) 3.165
9 Stan Wawrinka (SUI) 3.150
 10 Pablo Carreno (ESP) 2.615

Loc Nume Punctaj
1 Simona Halep (ROU)
6.175
2 Garbine Muguruza (ESP)
6.135
3 Caroline Wozniacki (DEN)
6.015
4 Karolina Pliskova (CZE)
5.730
5 Venus Williams (USA)
5.597
6 Elina Svitolina (UKR)
5.500
7 Jelena Ostapenko (LAT)
5.010
8 Caroline Garcia (FRA)
4.420
9 Johanna Konta (GBR)
3.610
 10 Coco Vandeweghe (USA) 3.258

Loc Nume Punctaj
93 Marius Copil
601
463 Dragos Dima
78
506 Adrian Ungur
67
603 Nicolae Frunza
45
645 Vasile Antonescu
38
769 Alexandru Luncanu
24
809 Bogdan Borza
21
893 Bogdan Apostol
15
955 Alexandru Jecan
12
1.023 Gabriel Boitan
9

Loc Nume Punctaj
1 Simona Halep
6.175
37 Sorana Cirstea
1.455
43 Irina Begu
1.194
59 Mihaela Buzarnescu
1.019
78 Monica Niculescu
784
105 Ana Bogdan
601
158 Alexandra Cadantu
366
184 Irina Bara
311
192 Alexandra Dulgheru
301
227 Jaqueline Cristian
251

Twitter

Banner Amator Tenis Tour

logoverde

atptennisro