Begu, in optimi la Charleston. Buzarnescu, eliminata de Errani

Joi, 05 Aprilie 2018 08:16 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

IrinaBegu5ian18Irina Begu s-a calificat in optimile de finala ale turneului WTA de la Charleston, SUA, dotat cu premii totale in valoare de 800.000 de dolari.

Irina Begu, favorita numarul 13, a invins-o in turul al doilea, cu 6-4^6-2, pe americanca Claire Liu, numarul 202 WTA. Romanca a condus cu 5-1 in primul set, dar a fost la un pas de a fi egalata, Liu avand doua mingi de 5-5. Irina s-a desprins repede si in actul secund, in care a avut grija sa nu-i mai permita tinerei americance sa revina.

Begu, a 38-a jucatoare a lumii, o va avea adversara in optimile de finala pe rusoaica Daria Kasatkina, numarul 12 WTA si campioana de anul trecut. Cele doua s-au duelat si la editia precedenta, in sferturi, romanca pierzand in doua seturi, scor 4-6^1-6. Ea are o singura victorie in cele sase meciuri pe care le-a avut pana acum cu rusoaica.

Mihaela Buzarnescu, a 15-a favorita pe zgura verde de la Charleston, a fost invinsa in turul al doilea de italianca Sara Errani (95 WTA), scor 6-3^6-7(5)^2-6. Fiecare jucatoare a realizat cate sase break-uri, iar la finalul scorul pe puncte a fost de 97-95 in favoarea italiencei.

In primul tur al probei de dublu de la Charleston, Mihaela Buzarnescu si britanica Heather Watson le-au invins, cu 3-6^6-3^10-8, pe japoneza Misaki Doi si americanca Christina McHale. In sferturi, dublul romano-britanic se va duela cu americanca Raquel Atawo si germanca Anna-Lena Groenefeld.

Ultima actualizare în Joi, 05 Aprilie 2018 08:24