Halep o invinge clar pe Mertens in turul 2 la Madrid

Marţi, 08 Mai 2018 18:18 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

SimonaHalep4ian181Simona Halep a cedat doar trei game-uri in turul al doilea al concursului WTA de la Madrid, Spania.

Simona Halep, campioana ultimelor doua editii ale turneului din capitala Spaniei, a invins-o in turul al doilea, cu 6-0^6-3, pe belgianca Elise Mertens, numarul 16 mondial. Primul set a durat doar 21 de minute, constanteanca dominand-o clar pe Mertens. Simona a dus seria la opt game-uri adjudecate consecutiv, dupa ce le-a castigat si pe primele doua ale actului secund, si nu i-a permis belgiencei sa revina, desi aceasta a jucat mult mai bine decat in primul set. Finalul a fost unul tensionat, Simona reusind sa puna capat partidei abia dupa ce a valorificat a cincea minge de meci.

"Am stiut ca Mertens o sa abordeze aceasta partida cu multa incredere. A trebuit sa incep in forta, sa joc agresiv. Dupa cateva game-uri m-am simtit foarte bine pe teren. Eram foarte increzatoare ca o sa castig meciul. Am obtinut o victorie importanta in fata unei jucatoare care a castigat doua turnee pe zgura anul acesta", a declarat Simona.

In optimile de finala, Halep o va avea adversara pe cehoaica Kristyna Pliskova, numarul 94 WTA. Cele doua s-au duelat si anul trecut pe zgura de la Madrid, in turul al doilea, romanca impunandu-se clar, scor 6-1^6-2.

Tags: simona halep  wta  madrid  tenis  elise mertens
Ultima actualizare în Marţi, 08 Mai 2018 18:27