Halep castiga in trei seturi. Buzarnescu in doua. Dulgheru pierde

Miercuri, 30 Mai 2018 14:32 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

SimonaHalep4ian18Simona Halep a trecut peste un prim set pierdut in turul intai la Roland Garros, in timp ce Mihaela Buzarnescu a ajuns pentru prima data in runda a treia la un turneu de Mare Slem.

Editia din acest an a Openului Frantei a inceput pentru Simona Halep cu o serie de cinci game-uri pierdute consecutiv in fata americancei Alison Riske, o jucatoare aflata pe locul 83 in ierarhia mondiala. Abia apoi a inceput sa joace si romanca, insa era mult prea tarziu pentru a mai intoarce soarta in primul set, pe care l-a cedat cu 6-2. Simona a dominat categoric seturile doi si trei, castigandu-le pe ambele cu acelasi scor: 6-1.

Simona, finalista de doua ori pe zgura de la Paris, o va avea adversara in turul secund pe americanca Taylor Townsend, numarul 72 mondial. O singura data s-au intalnit pana acum, in 2017, la Cincinnati, constanteanca impunandu-se fara mari probleme, scor 6-4^6-1.

Mihaela Buzarnescu, aflata in premiera pe tabloul principal al competitiei din capitala Frantei, nu a stat la discutii cu suedeza Rebecca Peterson (97 WTA), administrandu-i acesteia un categoric 6-1^6-2. Romanca a realizat cate trei break-uri in fiecare set si a cedat doar un singur game pe propriul serviciu. Cu 3-0 o conduce acum la general pe nordica.

Mihaela, a 31-a pe lista capilor de serie, o va intalni in turul al treilea pe ucraineanca Elina Svitolina, numarul 4 mondial, o jucatoare care a cedat doar un singur set in ultimele sapte meciuri disputate si una dintre favoritele la castigarea editiei din acest an a Openului Frantei.

Dupa patru victorii cu 2-1 la seturi, dintre care trei in calificari, Alexandra Dulgheru s-a oprit in turul al doilea, fiind invinsa, cu 5-7^2-6, de Anett Kontaveit din Estonia, numarul 24 WTA. In primul set, romanca a revenit de la 2-5, insa si-a pierdut serviciul cand se pregatea sa trimita mansa in tie-break. In setul urmator, echilibrul s-a rupt la 2-2.

Ultima actualizare în Miercuri, 30 Mai 2018 14:42