Monica Niculescu, in sferturi la Shenzhen

Miercuri, 02 Ianuarie 2019 14:52 Valentin Sorescu
Imprimare
(1 vot, media 5.00 din 5)

MonicaNiculescu1ian191Monica Niculescu s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Shenzhen, China, dupa ce a revenit de la 0-1 la seturi.

Plecata din calificari, Monica Niculescu a invins-o in optimile de finala, cu 6-7(2)^6-3^6-4, pe cehoaica Kristyna Pliskova, numarul 94 mondial. Romanca a condus cu 5-3 in primul act, pe care insa l-a pierdut la tie-break. Condusa cu 2-0 in setul al doilea, Monica a prins o serie extraordinara castigand noua din urmatoarele zece game-uri. In decisiv ea a fost egalata dupa ce a condus cu 4-1, dar a gestionat foarte bine urmatoarele doua game-uri si a iesit de pe teren invingatoare.

Niculescu, aflata pe locul 99 in clasamentul mondial, o va avea adversara in sferturile de finala pe chinezoaica Yafan Wang, numarul 70 WTA. O singura data s-au mai duelat pana acum, tot in China, la Guangzhou, in 2014, romanca impunandu-se fara drept de apel, scor 6-0^6-2.

Celelalte sferturi de finala ale turneului de la Shenzhen:

Sorana Cirstea - Alison Riske (USA)
Aryna Sabalenka (BLR) - Maria Sharapova (RUS)
Vera Zvonareva (RUS) - Veronika Kudermetova (RUS)

Tot astazi, in sferturile de finala ale probei de dublu a turneului de la Shenzhen, Irina Bara si Oksana Kalashnikova (Georgia) au fost invinse, scor 4-6^3-6, de chinezoaicele favorite 2 Shuai Peng si Zhaouxuan Yang.

Tags: monica niculescu  wta  shenzhen  tenis
Ultima actualizare în Miercuri, 02 Ianuarie 2019 15:06