Halep, in optimi la Indian Wells. La fel si Andreescu. Olaru, in sferturi la dublu

Luni, 11 Martie 2019 09:33 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

SimonaHalep17ian19Simona Halep a castigat cu 2-0 la seturi si in turul al treilea al concursului WTA de la Indian Wells, SUA, insa a fost un meci mult mai complicat fata de cel din runda a doua.

Simona Halep, a doua pe lista capilor de serie, a invins-o pe Kateryna Kozlova din Ucraina, locul 114 mondial, cu 7-6(3)^7-5, dupa o ora si 47 de minute de la primul serviciu. Desi a condus cu 2-0 si 5-3 in primul set, romanca s-a impus abia in urma unui tie-break. In actul urmator, ea a fost egalata dupa ce a condus cu 5-2, dar apoi a facut doua game-uri perfecte si a pus capat disputei.

Simona, semifinalista anul trecut la Indian Wells, o va avea adversara in optimile de finala pe cehoaica Marketa Vondrousova, numarul 61 WTA. Cele doua nu s-au mai duelat pana acum. Cehoaica de 19 ani a castigat sapte din ultimele opt meciuri disputate.

Bianca Andreescu s-a calificat fara probleme in optimile de finala, dupa ce a invins-o, in mai putin de o ora, cu 6-1^6-2, pe elvetianca Stefanie Voegele, numarul 109 mondial. Canadianca de origine romana, aflata pe locul 60 in clasamentul WTA, se va duela pentru un loc in sferturile de finala cu chinezoaica Qiang Wang, numarul 18 mondial.

Raluca Olaru si croata Darija Jurak le-au invins, in optimile de finala ale probei de dublu, cu 7-6(5)^6-3, pe belgianca Kirsten Flipkens si suedeza Johanna Larsson. Romanca si croata au revenit in primul set de la 1-4. In sferturile de finala, Olaru si Jurak le vor intalni pe canadianca Gabriela Dabrowski si chinezoaica Xi-Fan Xu, favoritele numarul 5.

Ultima actualizare în Luni, 11 Martie 2019 09:52