Simona Halep castiga dupa un tie-break decisiv in optimi la Dubai

Miercuri, 19 Februarie 2020 21:44 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

SimonaHalep3iul19Simona Halep s-a calificat cu emotii in sferturile de finala ale turneului WTA de la Dubai, Emiratele Arabe Unite.

Simona Halep, favorita principala a turneului, a invins-o in optimile de finala, dupa doua ore, cu 1-6^6-2^7-6(7), pe tunisianca Ons Jabeur, numarul 45 WTA. Dupa un prim set in care a castigat doar un game, constanteanca s-a trezit si l-a castigat pe urmatorul cu 6-2. Ea s-a dus la 4-1 in decisiv si parea ca va castiga fara emotii, dar apoi a pierdut trei game-uri la rand si s-a vazut egalata. Ba mai mult, in game-ul al 11-lea si-a pierdut serviciul, dar apoi a realizat imediat un re-break si a trimis setul in tie-break, unde a inceput nebunia. Simona a ratat trei mingi consecutive de meci, apoi a salvat una, pentru ca intr-un final sa se impuna cu 9-7, dupa doua ore de la primul serviciu.

"Singurul lucru pe care il poti face atunci cand nu ai ritm in timpul meciului e sa pui capul in pamant si sa lupti pentru fiecare minge. Niciodata nu stii cand o sa castigi o minge usoara sau una grea. Tot ce a trebuit sa fac a fost sa lupt si sunt bucuroasa ca am reusit asta. A fost o atmosfera in tribune ca la un meci de fotbal sau ca la unul de Fed Cup. Toti cei din tribuna au avut multa energie, asa ca a trebuit sa dam totul pe teren", a declarat Simona.

In sferturile de finala, Halep o va avea adversara pe bielorusa Aryna Sabalenka, numarul 13 mondial. Ele s-au mai intalnit in acest an la turneul de la Adelaide, romanca pierzand cu 6-4^6-2. La general insa o conduce pe bielorusa, scor 2-1.

Tags: simona halep  ons jabeur  wta  dubai  tenis
Ultima actualizare în Miercuri, 19 Februarie 2020 21:50