Patricia Tig si Irina Bara, in turul 3 la Roland Garros. Ana Bogdan pierde in turul 2

Joi, 01 Octombrie 2020 17:43 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(0 voturi, media 0 din 5)

PatriciaTig3sep20Patricia Tig si Irina Bara au ajuns pentru prima data in turul al treilea la Roland Garros, in timp ce Ana Bogdan s-a oprit in runda a doua.

Patricia Tig, ocupanta locului al 58-lea in clasamentul mondial, a invins-o in turul  al doilea, cu 6-4^6-3, pe americanca Christina McHale, numarul 81 mondial. In primul set, romanca a condus cu 4-1, a fost egalata, dar apoi a revenit la jocul bun din startul meciului si s-a impus cu 6-4. Ea a servit foarte bine in actul secund, in care s-a desprins de americanca dupa break-ul realizat in game-ul al saselea.

Patricia, ajunsa pentru prima data in turul al treilea la un turneu de Mare Slem, se va duela pentru un loc in optimile de finala cu invingatoarea disputei dintre kazaha Elena Rybakina (18 WTA) si frantuzoaica Fiona Ferro (49 WTA).

Irina Bara, aflata pe locul 142 in clasamentul WTA, a stat doar 50 de minute pe teren astazi, deoarece adversara ei, belgianca Alison Van Uytvanck, a abandonat cand era condusa cu 6-1 si 4-0. Plecata din calificari, romanca are cinci victorii consecutiva pe zgura de la Paris si niciun set cedat.

Irina, prezenta in premiera pe tabloul principal al unui turneu de Mare Slem, o va avea adversara in turul al treilea pe americanca Sofia Kenin, numarul 6 mondial. Cele doua s-au intalnit o singura data, in 2018, la Dothan (SUA), romanca pierzand in trei seturi.

Ana Bogdan, a 93-a in clasamentul mondial, a jucat foarte bine timp de un set si jumatate in fata Sofiei Kenin, de care a fost invinsa cu 6-3^3-6^2-6. Inca de la inceputul meciului, romanca i-a transmis adversarei sale ca nu va avea viata usoara, chiar daca cele doua sunt separate de 87 de locuri in ierarhia mondiala. Ana a luat primul set si pana la 3-3 in setul al doilea a jucat foarte bine, dar apoi ceva s-a rupt si pana la finalul meciului a mai castigat doar doua game-uri.

Ultima actualizare în Joi, 01 Octombrie 2020 19:29