Patricia Tig, invinsa in finala de la Bucuresti

Duminică, 21 Iulie 2019 18:39 Valentin Sorescu
Imprimare PDF
(1 vot, media 4.00 din 5)

PatriciaTig24sep16Patricia Tig a pierdut finala turneului WTA de la Bucuresti, dotat cu premii totale in valoare de 250.000 de dolari, in care a avut-o adversara pe Elena Rybakina din Kazahstan.

Patricia Tig, ajunsa pe tabloul principal dupa ce a plecat din pre-calificari, acolo unde a castigat un wild card pentru calificari, a fost invinsa, in 65 de minute, de Elena Rybakina (106 WTA), scor 2-6^0-6. Prima parte a meciului a fost foarte echilibrata, cu multe game-uri lungi. Si din pacate mai toate i-au revenit Rybakinei, iar acest lucru a afectat-o pe Tig. De la 4-2 in primul set pentru kazaha, romanca nu a mai reusit sa tina ritmul si a pierdut opt game-uri la rand.

Finala de la Bucuresti este a doua WTA pe care Patricia o pierde, dupa cea de la Baku din 2015. Ea a revenit in circuit in luna aprilie, dupa ce a absentat aproximativ un an si jumate, timp in care a nascut. Ultima data se aflase pe tabloul principal al unui turneu WTA in septembrie 2017.

Tig va fi rasplatita pentru parcursul din aceasta saptamana cu 198 de puncte si cu un cec in valoare de 21.400 de dolari.

Saptamana viitoare, Patricia va juca la turneul WTA de la Jurmala (Letonia), unde o va avea adversara in primul tur pe indianca Ankita Raina, numarul 172 WTA. Sorana Cirstea, Ana Bogdan si Irina Bara joaca si ele la Jurmala, competitia urmand a fi transmisa de Digi Sport.

Cristian si Ruse au pierdut finala de dublu

Jaqueline Cristian si Gabriela Ruse, ajunse in premiera in finala de dublu a unui turneu WTA, au fost invinse in doua seturi, scor 4-6^6-7(3), de slovaca Viktoria Kuzmova si cehoaica Kristyna Pliskova, favoritele numarul 4. In primul set, romancele au egalat dupa ce au fost conduse cu 4-0, dar apoi au pierdut doua game-uri la rand. In actul urmator, ele au revenit de la 1-4, au salvat trei mingi de meci si au impins setul la tie-break, pe care din pacate l-au pierdut cu 7-3.

Ultima actualizare în Duminică, 21 Iulie 2019 18:58